Świąteczna filmoteka!

Sezon świąteczny kojarzy nam się w ogromnym zamieszaniem – sprzątanie, gotowanie i dekorowanie cały grudzień! Jednak czasami udaje nam się znaleźć chwilę na spokój, relaks i… świąteczne filmy! Na pewno część z naszego świątecznego zestawienia znacie, ale jeśli coś tutaj to dla Was nowość – gorąco polecamy! Obiecujemy, nie będzie spoilerów. 😉

Love Actually – To właśnie miłość

Komedia romantyczna, USA/Wielka Brytania, 2003 r.

Tak, „Kevin sam w domu” to najpopularniejszy świąteczny film familijny w historii, ale „To właśnie miłość” wygrywa w tej kwestii kategorię „dla dorosłych”. Życie grupy osób splata się w przedziwny sposób i to akurat na Święta! Magia dotyka wszystkich, niezależnie od ich osobistych tragedii i tęsknot. Dużo rozczulających scen, mnóstwo śmiechu i przede wszystkim to wspaniale przeszywające widza na wskroś uczucie, że „wszystko jakoś się ułoży”. ALERT: świetnie oglądać we dwoje! 😉

tumblr_ng4zsvCov21u24o9ho2_500

Listy do M

Komedia romantyczna, Polska, 2011 r.

Bardzo udana polska komedia, świetna na leniwy wieczór, odwiedziny znajomych czy poprawę nastroju. Zazwyczaj świąteczne filmy są grubo zasypane ckliwymi prawdami o życiu i miłości. Tutaj jest ich… mniej. Ci, którzy mają gorszy nastrój mogą odetchnąć z ulgą, komedia jest lekka i przyjemna. Pięknie dopasowani w swojej niezręczności Roma Gąsiorowska i Maciej Stuhr, a do tego Tomasz Karolak trochę w roli Dickensowskiego Scooge’a (wielka przemiana gwarantowana!).

tosia

Scrooged – Wigilijny Show

Komedia/dramat/fantasy, USA, 1988 r.

A skoro już mowa o Charles Dickensie i jego „Opowieści Wigilijnej” – najlepszy z możliwych Scrooge – Bill Murrey. Współczesna adaptacja znanej powieści, w scenerii planu zdjęciowego telewizyjnego show. Historia przestaje być typowa, kiedy głównego bohatera odwiedzają duchy i przypominają o wartości prawdziwego Bożego Narodzenia. Uniwersalne przesłanie sprawia, że widzem może być każdy.

adrianwoodsondickens_051

Bad Santa – Zły Mikołaj

Komedia kryminalna, Niemcy/USA, 2003 r.

Wszyscy znamy internetowy mem z napisem: „Drogi Mikołaju, byłam niegrzeczna w tym roku i wiesz co? Było warto, ty stary, oceniający draniu!”. A co, kiedy niegrzeczny jest sam Mikołaj? Billy Bob Thornton pasuje jak ulał do roli złodzieja przebierającego się za świętego Mikołaja. Czarny humor ze świątecznym przesłaniem – koniecznie zobaczcie!

bad-santa

The Nightmare Before Christmas – Miasteczko Halloween

Animacja/musical, USA, 1993 r.

Postacie i historia stworzone przez samego Tima Burtona – już to powinno was zachęcić! Bohaterowie ze świata upiorów, gdzie każdy dzień jest Halloween, trafiają do śnieżnego, bożonarodzeniowego świata. Bajka przepełniona duchem Świąt! Gdzie słowo „duchem” zostało bardzo trafnie użyte. Dajcie się porwać szalonej wyobraźni Burtona, a historia Sally i Jacka zostanie wam w pamięci na zawsze!

tumblr_lldisl2dim1qa1id2o1_r1_500

Holiday

Komedia romantyczna, USA, 2006 r.

Uwielbiasz TYPOWE KOMEDIE ROMANTYCZNE? To idealny film dla ciebie! Cameron Diaz i Kate Winslet przechodzą to samo, co wszystkie inne bohaterki tej kategorii filmów. Jest życiowy zakręt, jest potrzeba zmiany i dużo śmiesznych przygód. No i oczywiście intrygujący nieznajomy. A wszystko szczelnie opatulone świąteczną aurą.

0477920001387242205

Noel – Czekając na cud

Dramat obyczajowy, Kanada/USA, 2004 r.

„Kiedy spotkasz tę prawdziwą, niesamowitą miłość – nie rezygnujesz z niej bez niewyobrażalnie zaciekłej walki.” Takie zdanie z ust oskarowej Susan Sarandon robi wrażenie. Romantyczna historia, którą część z was może potraktować jak bardzo sentymentalną rozmowę o związkach i oddaniu. Penelope Cruz i Paul Walker tworzą słodko – pikantną mieszkankę – a przecież nie wyobrażamy sobie Świąt bez tych smaków! <3 ALERT: może być smutno, warto nie ryzykować przy pochmurnym nastroju.

penelope-cruz

 

Dodaj komentarz